Nasze dzisiejsze zajęcia były dokończeniem zajęć z poprzedniego dnia.
Po wyjęciu naszych wszystkich hmm... "przedmiotów" posłuchałyśmy naszej pani, jakie to doświadczenie ma dla nas do przeprowadzenia. Wczoraj dowiedzieliśmy się jak sporządzać preparaty, każda z nas spróbowała go zrobić, natomiast dzisiaj robiliśmy ich trochę więcej.
Już 19.03.09 podzieliłyśmy się obowiązkami tzn. każda z nas miała "coś" przynieść
Oto nasz podział:
- Edyta Pobłocka:
-Lilie - Weronika Piwka:
-Cebule - Maria Wiecka:
-Przebiśniegi - Maria Meyer:
-Skalpele - Natalia Baranowska
-Sól
- lilię
- trzy cebule
- dwa tulipany
- dwie róże
- żonkile
- przebiśniegi
- moczarka kanadyjska
- i inne potrzebne nam rzeczy do sporządzenia preparatów
Pręciki od lewej: róży, lilii, żonkili i przebiśniegu.
Przypomniałyśmy sobie wczorajsze pojęcia i ich definicję po czym wzięłyśmy się do pracy.Każda z nas trzymała skalpel w ręku, miała szkiełko podstawowe, nakrywkowe itd. Po zrobionym preparacie, każda z nas mikroskopowała go. Pierwszym preparatem było zrobienie go z nasion lilii i przebiśniegu. Po dokonaniu tego doświadczenia każda z nas mikroskopowała go, następnie wykonaliśmy powtórzenie z wczorajszego zadania, mianowicie zrobiłyśmy preparat z cebuli.
Preparat z cebuli.
Preparat z cebuli (5 % roztwór)
Kolejnym doświadczeniem było zrobienie preparatu z cebuli, lecz zamiast wody, zalałyśmy go 5 % roztworem chlorku sodu.
Preparat z cebuli (5 % roztwór)
Następnym zadaniem było wykonanie preparatu z moczarki kanadyjskiej, ale najpierw wyjaśnimy czym właściwie jest ta roślinka. Moczarka kanadyjska inaczej nazywana Elodea canadensis sprowadzona została z Ameryki Północnej, w Polsce uważana już jako jedną z najbardziej pospolitych roślin wodnych.
Kolejnym zadaniem było zrobienie 5 procentowego roztworu sacharozy. Aby to zrobić trzeba było zamieszać 19 mg wody i 1 g. sacharozy. Pwoinniśmy pamiętać, że sacharoza to zasadniczy składnik cukru białego.
H2O + C12H22O11
Po wykonaniu roztworu zrobiłyśmy preparat. Udało nam się osiągnąć pierwszy etap plazmolizy, czyli plazmolizę kątową. Bo zamiast kropli wody, kropnęłyśmy roztwór, chwilkę odczekałyśmy i wszystko obejrzałyśmy pod mikroskopem. I tak zakończyły się nasze zajęcia ;_)
buziaki ;***
buziaki ;***
Rysunki ;_)
Rysunek po lewej stronie to komórka skórki cebuli (Allium cepa), natomiast rysunek po prawej stronie przedstawia chloroplasty komórki moczarki kanadyjskiej (Eldea canadeusis)
Dn. 16.04.09 r. zrobiłyśmy preparaty z 20 % i 50 % roztworem chlorku sodu, jednak nie udało nam się uzyskać zdjęć.
Dn. 16.04.09 r. zrobiłyśmy preparaty z 20 % i 50 % roztworem chlorku sodu, jednak nie udało nam się uzyskać zdjęć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz