O nas

Strzepcz, Pomorskie, Poland
Jesteśmy młodymi osobami tryskającymi energią. Lubimy nowe wyzwania, jesteśmy osobami wymagającymi, nie tylko od otoczenia ale przede wszystkim od siebie. Naszym zdaniem nauka poprzez zabawę jest najlepszym sposobem na pogłębianie wiedzy. Wiemy, że uczestnicząc w tym projekcie nie będziemy się nudzić, a świetnie bawić.

środa, 22 kwietnia 2009

(21) 22.04.09 r. Zajęcia z przedsiębiorczości

„Na tym świecie nie ma nic pewnego, z wyjątkiem śmierci i podatków”

-Benjamin Franklin

Na początku naszego dzisiejszego postu chcieliśmy powiedzieć Magdzie, która jest w 3 gimnazjum, że trzymamy za nią kciuki, ponieważ dzisiaj i przez najbliższe 2 dni pisze testy na koniec 3 gimnazjum. ;)

A teraz przejdźmy do konkretów. Dzisiejsze zajęcia poświęcone były podatkom. Na początku pani kazała nam zobaczyć film animowany o podatkach.

Jak już wszyszyscy go zobaczyliśmy, to dowiedzieliśmy się trochę teorii, mianowicie:

Podatek- jest nieodpłatnym (nieekwiwalentnym) i bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym o charakterze ogólnym (powszechnym) , które jest nakładane jednostronnie przez państwo lub inny związek publicznoprawny i przymusowo pobierane od osób fizycznych i prawnych.

Po podyktowaniu tej formułki Pani wytłumaczyła nam poszczególne zagadnienia, byśmy to rozumiały :

  • nieekwiwalentny i bezzwrotny - jako obywatele płacimy go do państwa, mimo, że nic z tego nie mamy i nie możemy się spodziewać, że się to wróci,
  • świadczenie pieniężne- ponieważ płacimy go w pieniądzach, a nie jak kiedyś w naturze np. dziesięcinie,
  • przymusowy- jeżeli nie zapłacimy to czeka na nas kara.
Kiedyś płacone podatki miały inną nazwę, chociaż podobne znaczenie, oto kilka z nich(niektóre występują w dzisiejszych czasach, ale rzadko):

  • myto- opłata za przejazd np. drogą prywatną można dojechać bardzo łatwo i szybko. Chcąc zarobić , zamyka ją i otwiera dopiero jak ktoś mu zapłaci. Jest to podobne do cła,
  • podymne- od domu- nazwa utworzona od wyrazu "komin" (można płacić w pieniądzach lub naturze),
  • świętopietrze- ten podatek był na rzecz papiestwa. W Polsce wprowadzono je za rządów Mieszka I, jego poboru zaniechano po 1555 r.,
  • pogłówny- podatek od osoby, obojętnie w jakim jest wieku.

Wracając do podatku dzisiejszego, dzielimy go na:

Jak już się dowiedzieliśmy jak dzielimy podatki, poznaliśmy skalę podatku dochodowego od osób fizycznych z 2008 i 2009 r.



Po przeanalizowaniu tabelek Pani zadała nam zadanie (:


Firma X sprzedaje komputery.W styczniu sprzedała 10 sztuk. Jeden komputer kosztował 2000zł. Poniosła też koszty takie jak: wynagrodzenia dla pracowników, czynsz za lokal, części do komputerów, itp, razem 15000zł. Jaki miała przychód, a jaki dochód?


przychód= ilość sprzedanych rzeczy* cena jednostkowa
10*2000=20000


dochód= przychód - koszty
20000-15000=5000
brutto: 5000* 0,19=950
netto : 5000-950=4050


Pod koniec dowiedziałyśmy się kto jest płatnikiem, a kto podatnikiem

Podatnik- osoba od której dochodów jest pobierany podatek
Płatnik - osoba która przekazuje podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

Największym zdziwieniem dla nas okazał się błąd w zadaniu, spośród tych które dostaliśmy. (upss) Nigdy nie może być 20 % podatku w tym roku wynosi 18 %... no i "dostał na rękę" tak, też się nie mówi.

System Podatkowy w Polsce.

Pozdrowionka,
TW


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz