„Na tym świecie nie ma nic pewnego, z wyjątkiem śmierci i podatków”-Benjamin FranklinNa początku naszego dzisiejszego postu chcieliśmy powiedzieć Magdzie, która jest w 3 gimnazjum, że trzymamy za nią kciuki, ponieważ dzisiaj i przez najbliższe 2 dni pisze testy na koniec 3 gimnazjum. ;)A teraz przejdźmy do konkretów. Dzisiejsze zajęcia poświęcone były podatkom. Na początku pani kazała nam zobaczyć film animowany o podatkach.
Jak już wszyszyscy go zobaczyliśmy, to dowiedzieliśmy się trochę teorii, mianowicie:
Podatek- jest nieodpłatnym (nieekwiwalentnym) i bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym o charakterze ogólnym (powszechnym) , które jest nakładane jednostronnie przez państwo lub inny związek publicznoprawny i przymusowo pobierane od osób fizycznych i prawnych.
Po podyktowaniu tej formułki Pani wytłumaczyła nam poszczególne zagadnienia, byśmy to rozumiały :Kiedyś płacone podatki miały inną nazwę, chociaż podobne znaczenie, oto kilka z nich(niektóre występują w dzisiejszych czasach, ale rzadko):
- nieekwiwalentny i bezzwrotny - jako obywatele płacimy go do państwa, mimo, że nic z tego nie mamy i nie możemy się spodziewać, że się to wróci,
- świadczenie pieniężne- ponieważ płacimy go w pieniądzach, a nie jak kiedyś w naturze np. dziesięcinie,
- przymusowy- jeżeli nie zapłacimy to czeka na nas kara.
- myto- opłata za przejazd np. drogą prywatną można dojechać bardzo łatwo i szybko. Chcąc zarobić , zamyka ją i otwiera dopiero jak ktoś mu zapłaci. Jest to podobne do cła,
- podymne- od domu- nazwa utworzona od wyrazu "komin" (można płacić w pieniądzach lub naturze),
- świętopietrze- ten podatek był na rzecz papiestwa. W Polsce wprowadzono je za rządów Mieszka I, jego poboru zaniechano po 1555 r.,
- pogłówny- podatek od osoby, obojętnie w jakim jest wieku.
Wracając do podatku dzisiejszego, dzielimy go na:
Jak już się dowiedzieliśmy jak dzielimy podatki, poznaliśmy skalę podatku dochodowego od osób fizycznych z 2008 i 2009 r.
Po przeanalizowaniu tabelek Pani zadała nam zadanie (:
Firma X sprzedaje komputery.W styczniu sprzedała 10 sztuk. Jeden komputer kosztował 2000zł. Poniosła też koszty takie jak: wynagrodzenia dla pracowników, czynsz za lokal, części do komputerów, itp, razem 15000zł. Jaki miała przychód, a jaki dochód?
przychód= ilość sprzedanych rzeczy* cena jednostkowa
10*2000=20000dochód= przychód - koszty
20000-15000=5000
brutto: 5000* 0,19=950
netto : 5000-950=4050
Pod koniec dowiedziałyśmy się kto jest płatnikiem, a kto podatnikiemPodatnik- osoba od której dochodów jest pobierany podatek
Płatnik - osoba która przekazuje podatek dochodowy do urzędu skarbowego.Największym zdziwieniem dla nas okazał się błąd w zadaniu, spośród tych które dostaliśmy. (upss) Nigdy nie może być 20 % podatku w tym roku wynosi 18 %... no i "dostał na rękę" tak, też się nie mówi.
Pozdrowionka,
TW
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz