O nas

Strzepcz, Pomorskie, Poland
Jesteśmy młodymi osobami tryskającymi energią. Lubimy nowe wyzwania, jesteśmy osobami wymagającymi, nie tylko od otoczenia ale przede wszystkim od siebie. Naszym zdaniem nauka poprzez zabawę jest najlepszym sposobem na pogłębianie wiedzy. Wiemy, że uczestnicząc w tym projekcie nie będziemy się nudzić, a świetnie bawić.

środa, 25 lutego 2009

Zadanie domowe o fotosyntezie xD

W domu !

1. Opisz fazę jasną i ciemną fotosyntezy
2. Budowa chloroplastu
3. Barwniki fotosyntetyczne
4. Dokończ karty pracy

Ad.1)
Faza jasna- cząsteczki chlorofilu pochłaniają światło (tylko jego czerwoną i niebieską część) W odpowiednio oświetlonych chloroplastach energia świetlna zostaje przekształcona w energię chemiczną magazynowaną w specjalnych wiązaniach chemicznych.

Faza ciemna- Zmagazynowaną w fazie jasnej energię chemiczną odpowiednie enzymy wykorzystują w fazie ciemnej do przeprowadzenia asymilacji dwutlenku węgla (przyłączenie go do związku organicznego) oraz przetworzenia powstałej substancji w glukozę xD

(to jest najprościej pisząc)

Ad. 2)

*Błona wewnętrzna
*Błona zewnętrzna
*Stroma
*Tylakoidy stromy
*Tylakoidy tworzące granum
*DNA ( kwas deoksyrybonukleinowy)
*Rybosomy
*Ziarno skrobi asymilacyjnej
*Krople tłuszczu

(wszystko po kolei wymienione, jak na zdjęciu. Przepraszam, że rysunek jest na kartce w kratkę i podpisany długopisem, ale tylko dlatego, żeby było czytelniej.)

Ad. 3)
Barwniki fotosyntetyczne- barwne związki chemiczne odgrywającą kluczową rolę w procesie fotosyntezy. Wyróżnia się trzy główne grupy barwników asymilacyjnych, są to:

*chlorofile >
grupa organicznych związków chemicznych obecnych między innymi w roślinach, algach i bakteriach fotosyntetyzujących (np.: sinice). Znaczna zawartość chlorofili w organizmach fotosyntetyzujących jest odpowiedzialna za ich zieloną barwę. Zielony kolor chlorofilu spowodowany jest wysoką absorpcją w czerwonej i niebieskiej części spektrum światła, a niską absorpcją w zielonej części spektrum światła

*karotenoidy- grupa organicznych związków chemicznych, węglowodory nienasycone o szczególnej budowie, żółte, czerwone i pomarańczowe barwniki roślinne, występujące w chloroplastach i chromoforach.

*fikobiliny-występujące u sinic oraz w chloroplastach glaukocystofitów, krasnorostów i kryptomonad. Fikobiliny, jako jedyne barwniki fotosyntetyczne powiązane są z białkami
rozpuszczalnymi w wodzie (fikobiloproteinami), które przekazują energię pochłoniętych fotonów na cząsteczki chlorofili. Fikobiliny szczególnie wydajnie absorbują światło czerwone, pomarańczowe, żółte i zielone, czyli w zakresie długości fali częściowo nieabsorbowanym przez chlorofile. Organizmy żyjące w wodach płytkich posiadają zazwyczaj fikolibiny absorbujące światło żółte i czerwone, natomiast żyjące w wodach głębszych – światło zielone.

Ad. 4)
No i dokończenie kart pracy ;)


<--- oto jedna z nich ;pp

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz