O nas

Strzepcz, Pomorskie, Poland
Jesteśmy młodymi osobami tryskającymi energią. Lubimy nowe wyzwania, jesteśmy osobami wymagającymi, nie tylko od otoczenia ale przede wszystkim od siebie. Naszym zdaniem nauka poprzez zabawę jest najlepszym sposobem na pogłębianie wiedzy. Wiemy, że uczestnicząc w tym projekcie nie będziemy się nudzić, a świetnie bawić.

piątek, 20 lutego 2009

Zadanie domowe z 02.02.09 xD

Ehem xD
A więc naszym zadaniem domowym
było opisanie spółek xD
Oczywiście, zrobiłyśmy je,
ale najtrafniej opisane sformułowane
mieli je ludzie z
"Fascynacji zaklętych w nauce i biznesie" xD

Indywidualna działalność gospodarcza- prowadzisz własny interes samodzielnie. Nie tworzysz zatem żadnej zorganizowanej struktury. Jesteś całkowicie samodzielny i samorządny.

Spółka cywilna- Jeśli jednak nie zamierzasz działać samodzielnie, ale z kimś, najprostszym rozwiązaniem jest założenie spółki cywilnej. Pracujecie wtedy w równym stopniu i wasza odpowiedzialność jest taka sama. Ważne, abyś miał zaufanie do wspólnika, ponieważ odpowiadacie nawzajem za siebie. To znaczy, jeśli wspólnik popełni błąd i spółka z tego powodu popadnie w długi, może się zdarzyć tak, że to ty będziesz spłacać długi ze swojego majątku osobistego, nawet jeśli nie ty doprowadziłeś do długów.

Spółka jawna- zasady są podobne, jak w spółce cywilnej, ponieważ wszystko robicie w równym stopniu i również każdy odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobistym, nawet wtedy, jeśli długi powstały z winy kogoś innego. Prawo jednak chroni majątek wspólników ustanawiając zasadę, zgodnie z którą wierzyciel najpierw musi ściągnąć wierzytelność z majątku spółki, a dopiero wtedy, gdy majątku nie ma lub nie wystarczy na pokrycie długów, może ściągnąć wierzytelność z majątku osobistego wspólnika (wspólników). Spółka jawna w zasadzie jest podobna do spółki cywilnej. Najwięcej spółek jawnych, powstaje w wyniku przekształcenia się spółki cywilnej w spółkę jawną, gdy spółka cywilna osiąga przychody przekraczające 400000 EURO.

Spółka partnerska
- to spółka dla wybranych. Mogą ją bowiem założyć tylko osoby wykonujące wolny zawód, czyli zawód adwokata, aptekarza, architekta, księgowego, lekarza, lekarza stomatologa, lekarza weterynarza, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego. To odróżnia tę spółkę od spółki jawnej. Inna zasadnicza różnica to możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólnika od jego własnych działań tzn. że w spółce partnerskiej każ dy partner odpowiada za siebie i swoich podwładnych, czyli nie odpowiada za to, co spowoduje jego partner.

Spółka komandytowa-
ta spółka wymaga co najmniej dwóch wspólników, przy czym każdy z nich będzie ponosił inną odpowiedzialność. Jeden z nich będzie odpowiadał tak, jak wspólnik spółki jawnej, czyli bez ograniczeń całym swoim majątkiem osobistym. Nazwiemy go komplementariuszem. Drugi będzie odpowiadał tylko do pewnej kwoty, jaką ustali ze wspólnikiem. Tę kwotę wpisuje się do umowy pod nazwą sumy komandytowej. Tego wspólnika nazwiemy komandytariuszem. Gdy spółka popadnie w długi wierzyciel nie będzie mógł wyegzekwować od komandytariusza więcej, niż sumę, którą zapisano w umowie.

Zazwyczaj komandytariusz wpłaca całą sumę w postaci wkładu do spółki i wtedy może być pewien, że wierzyciel nie zapuka do jego drzwi nawet wtedy, gdy spółka popadnie w długi. Jeżeli wpłaci mniej, niż obiecał w umowie, wtedy wierzyciel będzie miał prawo zażądać reszty. Komplementariusz zarządza spółką i podejmuje bieżące decyzje. To on podpisuje umowy w imieniu spółki. Za to jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest pełna. Komandytariusz, jeśli zechce działać w imieniu spółki, musi uzyskać zgodę swojego wspólnika w postaci pełnomocnictwa.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością- możesz taką spółkę założyć sam, ponieważ prawo dopuszcza istnienie jednoosobowej spółki z o.o Jest to dobre rozwiązanie dla osoby, która chce samodzielnie prowadzić przedsiębiorstwo o znacznym rozmiarze. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy nie odpowiadają swoim majątkiem osobistym. Ich odpowiedzialność jest ograniczona tylko do wysokości udziałów jakie posiadają. Zatem jest to dla nich bezpieczna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie mają wpływ na działalność spółki ponieważ tworzą tzw. walne zgromadzenie wspólników. Ponadto do zarządzania spółką i reprezentowania jej powołuje się zarząd. Spółka posiada tzw. osobowość prawną, czyli to ona sama jest podmiotem prawa, a nie jej wspólnicy, jak w przypadku spółek osobowych. Do jej założenia potrzebny jest kapitał zakładowy w wysokości 50.000 PLN.

Spółka akcyjna- to spółka, która może obejmować bardzo dużą liczbę wspólników, którzy za swoje wkłady obejmują akcje. Akcje są papierami wartościowymi o jednakowej wartości nominalnej i są zbywalne. Wszystkie razem tworzą kapitał zakładowy spółki akcyjnej, który nie może być niższy niż 500.000 PLN. Założenie spółki akcyjnej może nastąpić przez utworzenie jej przez samych założycieli (ewentualnie łącznie z osobami trzecimi) lub w drodze publicznej subskrypcji (ogłoszeń o zapisanych na akcje). Spółka posiada osobowość prawną. Akcjonariusze nie ponoszą odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki, a ich obowiązki ograniczają się tylko do świadczeń oznaczonych w statucie. W spółce powołuje się organy takie jak: walne zgromadzenie akcjonariuszy, zarząd, komisja rewizyjna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz